آموزش رجیستری گوشی – آموزش فعالسازی گوشی موبایل با کد رجیستری

رجیستری گوشی

بدون‌شک خرید یک گوشی هوشمند با قیمت کم و مناسب لذت‌بخش خواهد بود، اما اگر گوشی موردنظر شما قاچاق بوده باشد، مشکلات بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. این موضوع در سال‌های گذشته بارها دیده شده و تعداد گوشی‌های قاچاق که به ایران وارد می‌شوند، روزبه‌روز درحال افزایش است. مشکلات مربوط به واردات گوشی به‌صورت قاچاق، باعث ایجاد طرحی به‌نام رجیستری تلفن همراه شد. این طرح به‌منظور کاهش قاچاق گوشی ایجاد شده و تمام خریداران تلفن همراه باید به‌واسطه این طرح اقدام به فعال‌سازی تلفن همراه خود کنند.

طرح رجیستری چیست؟

طرح رجیستری گوشی به‌گونه‌ای است که تمام کاربران گوشی‌های همراه باید گوشی‌های خود را در یک سامانه جامع به ثبت برسانند. این سامانه با نام سامانه همتا شناخته می‌شود و طراحی و اجرای آن زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

طرح رجیستری چیست؟

باید اشاره کرد که ایده این طرح از اواسط سال 1385 کلید خورد، اما به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، در اوایل سال 1386 فعالیت آن متوقف شد و پس از گذشت سال‌ها و انجام تحقیقات مختلف، این طرح دوباره از 28 مهر 1396 فعال شد و به‌واسطه وجود آن از ورود گوشی‌های قاچاق و بی‌کیفیت به کشور جلوگیری کردند.

فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا

اگر شما پس از خرید تلفن همراه آن را در سامانه همتا رجیستری نکنید، به‌محض اینکه در گوشی سیم‌کارت را قرار دهید و با آن تماس بگیرید، هشداری برای شما ارسال خواهد شد که آن هشدار مبنی بر فعال نبودن گوشی همراه است. دقت داشته باشید که این هشدار واقعی است و نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید. شما باید در سامانه همتا گوشی همراه خود را فعال کنید، زیرا با این کار بین سیم‌کارت شما و گوشی همراه‌تان ارتباط برقرار می‌شود و باید گفت این دقیقا همان چیزی است که باید اتفاق بیفتد.

نحوه رجیستری کردن گوشی همراه

مشترکین برای رجیستری کردن گوشی همراه خود می‌توانند از سامانه همتا استفاده کنند، اما برای دسترسی و استفاده از این سامانه، روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

دسترسی به سامانه همتا با USSD

یکی از راحت‌ترین و در دسترس‌ترین راه‌ها برای دستیابی به سامانه همتا برای انجام کارهای رجیستری، استفاده از کد USSD مربوط به این سامانه است. از همین رو اگر قصد استفاده از سامانه همتا با استفاده از کد را دارید، تنها لازم است که کد ستاره، چهارتا 7، مربع را (#7777*) شماره‌گیری کنید. با شماره‌گیری این کد، منویی روی گوشی شما ظاهر می‌شود که از میان آن‌ها باید عدد 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید.

نحوه رجیستری کردن گوشی همراه

زمانی که این عدد را شماره‌گیری کنید، درخواستی مبنی بر وارد کردن IMEI گوشی برای شما به نمایش گذاشته می‌شود. شماره IMEI یک شماره 15 رقمی است که می‌توانید آن را روی جعبه دستگاه خود مشاهده کنید. بنابراین در این مرحله شما باید این کد 15 رقمی را در قسمتی که برای شما درنظر گرفته شده وارد کنید.

در ادامه از شما خواسته می‌شود که شماره سیم‌کارتی که داخل گوشی قرار دارد را اعلام کنید. پس از وارد کردن شماره، باید کد فعال‌سازی یا همان کد رجیستری مربوط به گوشی را نیز وارد کنید. در نهایت با وارد کردن این کد، فعال‌سازی گوشی به‌طورکامل انجام می‌شود. دقت داشته باشید که پس از انجام تمام مراحل، یک پیامک برای شما ارسال می‌شود که محتوای آن خبر از فعال شدن گوشی شما را می‌دهد.

دسترسی به سامانه همتا از طریق اپلیکیشن

اگر شما علاقه‌ای به استفاده از کد USSD ندارید یا با شماره‌گیری آن نتوانستید مراحل را به‌درستی انجام دهید، نگران نباشید، زیرا سامانه همتا برای رجیستری کردن گوشی یک اپلیکیشن نیز طراحی کرده است. همچنین باید گفت که این اپلیکیشن هم برای کاربران گوشی‌های اندروید و هم کاربران گوشی‌های دارای سیستم عامل  iOS قابل استفاده است.

دسترسی به سامانه همتا از طریق اپلیکیشن

حال اگر تصمیم به استفاده از استفاده از این اپلیکیشن دارید، باید در ابتدای شروع کار با آن گزینه فعال‌سازی را انتخاب کنید و در ادامه شماره تلفن همراه، کد IMEI و کد فعال‌سازی را وارد کنید. زمانی که تمام اطلاعات خواسته شده را وارد کردید، گوشی شما در این سامانه به ثبت می‌رسد و فعال می‌شود.

استفاده از وب‌سایت سامانه همتا برای رجیستری

اگر هیچ‌کدام از دو روش بالا برای رجیستری گوشی مناسب نبودند و نتوانستید با آن‌ها این کار را انجام دهید، می‌توانید از طریق سایت این سامانه اقدام کنید. برای این کار تنها لازم است که به سایت سامانه همتا مراجعه کنید و از بخش‌های مختلفی که وجود دارد، بخش مربوط به فعال‌سازی را انتخاب کنید.

استفاده از وب‌سایت سامانه همتا برای رجیستری

با انتخاب این بخش، قسمتی شبیه به اپلیکیشن برای شما باز می‌شود و شما باید به درخواست‌هایی که از شما می‌شود پاسخ دهید. پس از آنکه تمام قسمت‌های مشخص شده را پر کردید، کد فعال‌سازی را نیز وارد کنید تا تمام مراحل مربوط به ثبت گوشی در سامانه انجام شود.

منظور از کد فعال‌سازی چیست؟

یکی از ضروری‌ترین چیزهایی که برای رجیستری به آن در تمام روش‌ها نیاز است را می‌توان کد فعال‌سازی درنظر گرفت. حال شاید بسیاری از افراد ندانند که این کد چیست و چگونه می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند که در پاسخ به این سوال باید گفت کد فعال‌سازی یک کد 6 رقمی است که برای ثبت گوشی در سامانه همتا به آن نیاز است.

این کد روی جعبه‌های دستگاه‌هایی که قانونی و شرکتی هستند یا روی کارت گارانتی نوشته می‌شود. گاهی‌اوقات نیز فروشنده پس از خرید گوشی، کدی را تحت‌عنوان کد فعال‌سازی در اختیار شما قرار می‌دهد که باید برای ثبت گوشی همراه در سامانه از آن استفاده کنید.

کد IMEI یا شناسه دستگاه چیست؟

کد IMEI که با نام شناسه دستگاه نیز شناخته می‌شود، یک کد 15 رقمی است که روی جعبه‌های تمام گوشی‌ها قابل مشاهده خواهد بود. حال اگر شما به جعبه گوشی دسترسی ندارید و برای رجیستری به این کد نیازمندید، می‌توانید کد ستاره، مربع، صفر، شش، مربع (#06#*) را شماره‌گیری کنید تا این کد در اختیار شما قرار گیرد.

کد IMEI یا شناسه دستگاه چیست؟

کد فعال‌سازی چند بار قابل استفاده است؟

دقت داشته باشید که به کد فعال‌سازی، کد یکبار مصرف نیز گفته می‌شود و همین موضوع نشان می‌دهد که شما می‌توانید تنها یکبار از این کد برای رجیستری استفاده کنید. همچنین درنظر داشته باشید که کد فعال‌سازی برای هرگوشی مخصوص است و شما می‌توانید تنها از کد گوشی خود، آن هم تنها یکبار استفاده کنید.

راه‌های فعالسازی گوشی با کد رجیستری به زبان ساده‌تر

رجیستر کردن گوشی با کد دستوری #7777*

 • سیم‌کارت خود را در گوشی قرار دهید، کد #7777* را شماره گیری کرده و گزینه تماس را انتخاب کنید.
 • بعد از آن صفحه‌ای برای شما باز می‌شود. عدد گزینه فعالسازی (عدد 2) را وارد کرده و دکمه ارسال را بزنید.
فعالسازی گوشی
 • سپس شناسه 15 رقمی  IMEI گوشی را (بدون هیچ علامت اضافه دیگری) وارد کرده و دکمه ارسال رابزنید. این شناسه بر روی جعبه گوشی ثبت شده است. همچنین این شناسه را می‌توانید با شماره ‌گیری کد دستوری  #06#* به دست آورید.
فعالسازی گوشی
کد IMEI
 • شماره سیم کارتی که داخل گوشی قرار دادید، را وارد کرده و ارسال کنید.
فعالسازی گوشی
 • حالا کافیست کد فعالسازی 6 رقمی که روی جعبه و یا برگه گارانتی به شما داده شده بود، را وارد کنید.
فعالسازی گوشی
 • بعد از تایید نهایی شناسه IMEI با شماره سیم کارت خود منتظر پیامکی از سامانه همتا باشید.
فعالسازی گوشی

بعد از دریافت پیامک، عملیات فعالسازی تکمیل شده و می‌توانید از گوشی خود استفاده کنید. تا زمانی که این پیامک را دریافت نکردید، فرآیند فعالسازی هنوز تکمیل نشده است.

2. رجیستر کردن گوشی از طریق سایت همتا

وارد سایت همتا شوید و گزینه فعال سازی را انتخاب کنید. همچنین برای ورود به سامانه همتا و قسمت فعالسازی، می‌توانید از طریق شماره تلفن همراه نیز اقدام کنید. در این حالت رمز عبور موقتی برای شما پیامک خواهد شد و بعد از آن می‌توانید، وارد قسمت فعالسازی شوید.

فعالسازی گوشی موبایل با کد رجیستری

اطلاعاتی که از شما خواسته شده است را وارد نمایید، تا عملیات فعالسازی تکمیل شود. (دقت کنید که کد فعال‌سازی یکبار مصرف، همان کد رجیستری 6 رقمی است، که بر روی جعبه یا کارت گارانتی ثبت شده است.)

فعالسازی گوشی موبایل با کد رجیستری

3. رجیستر کردن گوشی از طریق اپلیکیشن همتا

 • شماره تلفن خود را وارد کنید تا رمز عبور برای شما ارسال شود. حالا می‌توانید وارد سامانه همتا شوید.
فعالسازی گوشی با کد رجیستری
 • گزینه فعالسازی تلفن همراه را انتخاب کنید.
فعالسازی گوشی با کد رجیستری

اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و بر روی دکمه فعالسازی کلیک کنید تا فرآیند فعالسازی تکمیل شود.

نکته: هنگام فعالسازی گوشی از طریق اپلیکیشن سه راه برای وارد کردن شناسه IMEI دستگاه، پیش روی شماست.

 • راه اول این است که بر روی گزینه “شناسه دستگاه من” کلیک کنید. در این حالت اپلیکیشن به راحتی و به صورت خودکار شناسه IMEI را وارد قسمت خواسته شده، می‌کند.
 • راه دوم این است که روی گزینه “دریافت شناسه از طریق بارکدخوان” کلیک کنید. در این حالت نیز با قرار دادن دوربین گوشی مقابل بارکد ثبت شده روی جعبه دستگاه، شناسه IMEI به صورت خودکار وارد خواهد شد.
 • راه سوم نیز این است که شناسه IMEI را به صورت دستی در قسمت خواسته شده، وارد کنید.

چند نکته در مورد فعالسازی گوشی

 • مراحل گفته شده در قسمت قبل مربوط به رجیستر کردن گوشی آکبندی است که کد فعالسازی آن در اختیار شما است. برای گوشی‌های دست دوم باید فرآیند انتقال مالکیت انجام شود و بعد از آن کد فعالسازی از طریق سامانه HAMTA برای شما پیامک خواهد شد.
 • در صورتی که گوشی آکبند خود را به کمک کد فعالسازی رجیستر نکنید، گوشی شما بعد از مدت کوتاهی قطع خواهد شد. و در صورت عدم فعالسازی گوشی دست دوم با کدی که از طریق سامانه HAMTA برای شما ارسال شده است، گوشی تحت مالکیت سیم کارت قبلی خواهد ماند.
 • شناسه IMEI روی جعبه دستگاه، شناسه‌ای که با شماره‌گیری #06#*به شما نشان‌ داده می‌شود و شناسه ذکر شده در پیامک تایید فعالسازی، باید باهم تطابق کامل داشته باشد.
 • همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کد فعالسازی یا همان کد رجیستری روی کارت گارانتی و یا جعبه گوشی ثبت شده است. اما در بعضی موارد شرکت‌های ارائه دهنده گارانتی روی جعبه به شما اعلام کرده‌اند که برای دریافت کد رجیستری باید به سایت آن‌ها مراجعه کرده و با وارد کردن شناسه IMEI، کد فعالسازی را دریافت کنید.
 • توجه داشته باشید که حتما لازم نیست فرآیند فعالسازی گوشی را با سیم‌کارتی که درون گوشی قرار داده‌اید، انجام دهید. شما می‌توانید با وارد کردن شماره سیم‌کارتی غیر از سیم‌کارت داخل گوشی، اقدام به فعالسازی گوشی کنید.
جمع‌بندی

همان‌طورکه در این مقاله از سایت فونر مطالعه کردید و متوجه شدید، فعال‌سازی گوشی همراه در سامانه همتا کار سختی نیست و شما می‌توانید به‌راحتی از طریق راه‌های مختلفی که به شما معرفی شد، گوشی خود را رجیستری کنید. همچنین توصیه می‌شود که فعال‌سازی را در حضور فروشنده انجام دهید تا اگر مشکلی وجود داشت، فورا متوجه شوید. فراموش نکنید که بدون فعال‌سازی، گوشی شما یک گوشی غیرقانونی خواهد بود و پس از مدتی کار کردن با آن از کار خواهد افتاد.

سوالات متدوال

سوالات متدوال

کد فعال سازی کجای جعبه است؟

در برندهای مختلف کدفعال سازی معمولا در قسمت‌های متفاوتی قرار می‌گیرد، اما در اکثر اوقات می‌توانید آن را روی درب اصلی جعبه مشاهده کنید.

کد فعال سازی گوشی در طرح رجیستری چیست؟

به کدی که در هنگام خرید گوشی موبایل در اختیار شما قرار میگیرد تا گوشی خود را فعال کنید، کد فعال سازی گوشی یا رجیستری گفته می‌شود.

 

2.8/5 - (11 امتیاز)
تیم تحریریه فونر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.