لوگوی فونر

اینترنت ماهواره‌ ای آیفون 14 و هر آنچه که باید بدانید!

همه چیز در مورد اینترنت ماهواره ای آیفون ۱۴

بحث اینترنت ماهواره‌ای چند وقتی است که داغ شده است و امکان اتصال آیفون‌های سری 14 به ماهواره این بحث را داغ‌تر هم کرده است، اما به واقع اینترنت ماهواره‌ ای آیفون 14 چیست؟ با اینترنت ماهواره‌ای آیفون ۱۴ چه کاری می‌توان انجام داد؟ در ادامه مطلب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت با فونر همراه باشید.

اینترنت ماهواره‌ای چیست؟

اینترنت ماهواره‌ ای چیست؟


در حال حاضر ما از دو نوع اینترنت کلی استفاده می‌کنیم، یکی مودم‌ها که از طریق سیم دیتاها را انتقال می‌دهند و دیگری اینترنت خط که از طریق دکل‌های مخابراتی دیتا را جابجا می‌کنند. اینترنت ماهواره‌ای نه از طریق سیم دیتا را انتقال می‌دهد و نه از طریق دکل‌های مخابراتی، بلکه در این روش دیتاها از طریق ماهواره‌های موجود در مدار زمین منتقل می‌شوند و starlink نمونه‌ای از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ماهواره‌ای است.

این نحوه جابجایی دیتا باعث می‌شود اینترنت ماهواره‌ای در مناطق دور افتاده نیز کارایی داشته باشد و اینترنت را در اختیار کاربران قرار دهد. البته که شما برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای باید یک گیرنده در خانه داشته باشید و همه قضیه به وجود ماهواره در مدار زمین خلاصه نمی‌شود. در ادامه به بررسی امکان جدید گوشی‌ های آیفون که به‌نام اینترنت ماهواره ای آیفون 14 مطرح شده است می‌پردازیم.

اینترنت ماهواره‌ ای آیفون 14 چیست؟

اینترنت ماهواره‌ ای آیفون 14


در همین ابتدا باید بگوییم که قابلیت جدید آیفون‌های سری 14 که به‌نام اینترنت ماهواره ای آیفون شناخته شده است هیچ ارتباطی با اینترنت ماهواره‌ای ندارد و این یک باور غلط است. پس این قابلیت جدید چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ تصور کنید که در یک موقعیت جغرافیایی قرار گرفته‌اید که نه دسترسی به وای‌فای وجود دارد و نه دیتای خط برای کمک گرفتن باید چه کاری انجام دهید؟ در این مناطق به دلیل نبود سیگنال شما نمی‌توانید هیچ پیامی ارسال کرده و درخواست کمک کنید و اینجا قابلیت جدید وارد عمل خواهد شد. طبق قابلیت جدید آیفون‌های سری 14 (ارتباط ماهواره ای آیفون) شما می‌توانید پیام اضطراری خود را به کمک ماهواره ارسال کرده و درخواست کمک کنید. یعنی مثلا در مناطق دور افتاده قطب جنوب هم شما می‌‌توانید از طریق این قابلیت درخواست کمک کنید و پیام خود را بفرستید.

برای استفاده از این قابلیت نیاز نیست هیچ کار خاصی انجام دهید؛ چرا که در صورت نبود سیگنال خود آیفون این موضوع را تشخیص داده و به شما پیشنهاد می‌دهد تا پیام‌های خود را از طریق ماهواره و ارتباط ماهواره‌ای ارسال کنید. زمانی که به روی این گزینه کیک کنید آیفون به شما جهت ماهواره را نمایش می‌دهد و از شما می‌خواهد که گوشی خود را به طور ثابت در همان جهت نگه داشته و پیام خود را ارسال کنید. به گفته اپل هنگام استفاده از این قابلیت باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

 • هنگام ارسال پیام از طریق ماهواره نباید گوشی را درون جیب خود قرار دهید.
 • باید روبروی شما یک فضای باز باشد و به خوبی بتوانید آسمان و افق را مشاهده کنید.
 • اگر در منطقه با تراکم زیاد درخت باشید ارتباط برقرار می‌شود اما مدت زمان ارسال پیام طولانی‌تر خواهد شد.
 • وجود کوه در نزدیکی ممکن است ارتباط را مختل کند.
 • زمان ارسال پیام زمانی که آسمان به خوبی قابل مشاهده باشد حدود 15 ثانیه است و اگر اطراف شما درخت‌های بلند وجود داشته باشد این زمان ممکن است تا بیشتر از یک دقیقه نیز افزایش پیدا کند.
 • پیشنهاد می‌شود اگر در جنگل هستید به بالاترین ارتفاع ممکن بروید تا پیام بهتر و سریع‌تر ارسال شود.

پس همان‌طور که مطالعه کردید در واقع این قابلیت ارتباطی با اینترنت ماهواره‌ای ندارد چرا که در بحث اینترنت ما هم ارسال اطلاعات داریم و هم دریافت اطلاعات، این در حالیست که در این قابلیت فقط می‌توان پیام‌های اضطراری را از طریق ماهواره ارسال کرد و به نوعی دریافت اطلاعات وجود ندارد.

سوالات متداول

اینترنت ماهواره‌ای چیست؟

در حال حاضر ما از دو نوع اینترنت کلی استفاده می‌کنیم، یکی مودم‌ها که از طریق سیم دیتاها را انتقال می‌دهند و دیگری اینترنت خط که از طریق دکل‌های مخابراتی دیتا را جابجا می‌کنند. اینترنت ماهواره‌ای نه از طریق سیم دیتا را انتقال می‌دهد و نه از طریق دکل‌های مخابراتی، بلکه در این روش دیتاها از طریق ماهواره‌های موجود در مدار زمین منتقل می‌شوند.

اینترنت ماهواره‌ ای آیفون 14 چیست؟

تصور کنید که در یک موقعیت جغرافیایی قرار گرفته‌اید که نه دسترسی به وای‌فای وجود دارد و نه دیتای خط برای کمک گرفتن باید چه کاری انجام دهید؟ در این مناطق به دلیل نبود سیگنال شما نمی‌توانید هیچ پیامی ارسال کرده و درخواست کمک کنید و اینجا قابلیت جدید وارد عمل خواهد شد و به کمک ماهواره پیام شما را ارسال می‌کند.

انتخاب بهتر و خرید ارزانتر


هدفون شوکز اوپن ران بهترین هدفون‌ مخصوص ورزش
هدفون شوکز اوپن ران بهترین هدفون‌ مخصوص ورزش
هدفون شوکز اوپن ران بهترین هدفون‌ مخصوص ورزش

نظرات کاربران


 1. محمدرضا
  Be the first to write a review
  محمدرضا

  دوستان دقت کنید خانواده آیفون 14 تجهیزات و سخت افزار لازم رو برای اتصال به اینترنت ماهواره ای درون خودش داره و شرکت اپل با چند بروزرسانی نرم افزاری میتونه اینترنت مستقیم ماهواره ای رو برای آیفون 14 عرضه کنه (و دلیل عدم عرضه صرفا نبود سامانه یکپارچه بین ماهواره های استارلینک برای عرضه اینترنت به موبایل هست که این مشکل نهایتا حل میشه) و این تنها دلیل ممنوعیت ورود و عدم ریجستری آیفون 14 هست وگرنه خانواده s23 سامسونگ هم از نظر لاکچری بودن (البته واسه ما ایرانیا) و قیمت تفاوت زیادی با آیفون 14 نداره.

 2. میلاد
  Be the first to write a review

  یعنی برای گوشی های اپل هم که بخوان به استارلینک وصل بشن نیازه که مودمش رو بخریم؟

  1. تیم تحریریه فونر
   Be the first to write a review
   تیم تحریریه فونر

   آن چیزی که به نام اینترنت ماهواره ای در گوشی‌های اپل عرضه شده هم به طور مستفیم نمی‌تواند به اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک متصل شود.

امتیاز و نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *