تفاوت هدست، هدفون و هندزفری و کاربرد هر کدام چیست؟

تفاوت هدست، هدفون و هندزفری

هنگام خرید هر محصولی مهم‌ترین گام این است که به طور کامل با آن آشنایی داشته باشیم و سپس مدل مناسب را انتخاب کنیم. هنگام خرید هدفون و هندزفری بسیاری از افراد بین گزینه‌های مختلف کاملا سردرگم می‌شوند؛ چرا که به طور کامل با تفاوت هدفون و هدست و هندزفری آشنایی ندارند. در ادامه با فونر همراه باشید تا شما را با هر کدام از این محصولات آشنا کنیم و نگاهی به فرق هدست، هدفون و هندزفری داشته باشیم.

هدفون چیست؟

هدفون چیست

هدفون یک محصول نسبتا بزرگ است و به گونه‌ای طراحی می‌شود که ایرکاپ‌های آن به روی دو گوش قرار گرفته و بخش اصلی آن به روی سر قرار بگیرد. شما می‌توانید اندازه هدفون را تنظیم کنید تا به بهترین شکل به روی گوش قرار بگیرد. هدفون‌ها به دو صورت سیمی و بی‌سیم به دستگاه‌های دیگر متصل می‌شوند. ارتباط بی‌سیم از طریق بلوتوث برقرار می‌شود و ارتباط سیمی بر عهده جک 3.5 میلی‌متری صدا و رابط Type-C است.

مشهورترین دسته‌بندی هدفون‌ها دور گوشی و روی گوشی هستند. هدفون‌های روی گوشی ایرکاپ یا همان بالشتک‌های کوچک‌تری دارند و فقط روی گوش را پوشش می‌دهند در حالی که ایرکاپ هدفون‌های دور گوشی بزرگ است و کل گوش را در بر می‌گیرد. نقطه قوت اصلی هدفون‌ها به طور کلی کیفیت صدای بسیار خوب و کاهش صدای محیط است. از طرف دیگر نقطه ضعف اصلی این محصولات را می‌توان ابعاد و وزن نسبتا زیاد آن‌ها در نظر گرفت که جابجایی و استفاده در محیط‌های بیرون از خانه را کمی دشوار می‌کند. اگر بیشتر در خانه هستید و می‌خواهید به موزیک و پادکست با بهترین کیفیت ممکن گوش دهید انتخاب هدفون‌ها می‌تواند بسیار مناسب باشد. در بخش بعدی به بررسی هدست‌‌ها می‌پردازیم و نگاهی به تفاوت هدفون و هدست نیز داریم.

هدست چیست؟

هدست چیست

هدست در واقع نوعی هدفون است با این تفاوت که از میکروفون فیزیکی پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید با آن مکالمه داشته باشید. این میکروفون در بسیاری از مدل‌ها امکان جدا شدن دارد و به طور کلی مقابل دهان شما قرار می‌گیرد تا صدا با کیفیت بهتری منتقل شود. اگر قصد دارید از هدفون برای بازی کردن، شرکت در کلاس‌های آنلاین یا جلسه‌های کاری استفاده کنید بهتر است در پی خرید هدست باشید. از طرفی اگر هدف شما بیشتر گوش کردن به موزیک است به سراغ هدفون بروید؛ چرا که هدفون‌ها از نظر کیفیت صدا معمولا بهتر از هدست هستند و همچنین از میکروفون داخلی هم استفاده می‌کنند. پس بصورت کلی تفاوت هدفون و هدست در پشتیبانی از میکروفون فیزیکی است.

هندزفری چیست؟

هندزفری چیست؟

اگر جزو دسته افرادی هستید که زیاد از خانه خارج می‌شوید و یا مدت زمان طولانی را در طول روز قرار است به موزیک یا پادکست‌های مختلف گوش دهید هندزفری می‌تواند بهترین انتخاب پیش روی شما باشد. هندزفری‌ها سری‌ها بسیار کوچک‌تری به نسبت هدفون و هدست دارند و این سری‌ها به طور مستقیم درون گوش قرار می‌گیرد.

همین باعث می‌شود در برخی از مدل‌های کاملا بی‌سیم وزن بادزها به کمتر از 4 گرم برسد و این یعنی شما عملا حضور آن‌ها را احساس نخواهید کرد. هندزفری‌ها به طور کلی به دو صورت سیمی از طریق جک 3.5 میلی‌متری صدا یا به صورت بی‌سیم و از طریق بلوتوث به دیگر دستگاه‌ها متصل می‌شوند.

هندزفری‌ها سه دسته کلی سیمی، بی‌‌سیم و تماما بی‌سیم دارند. هندزفری‌های سیمی که قدیمی‌ترین مدل‌ها هستند از جک 3.5 میلی‌متری برای اتصال استفاده می‌کنند. هندزفری‌های بی‌سیم همچنان دارای سیم هستند ولی این سیم برای اتصال نیست و تنها دو گوش را به هم متصل می‌کند و اتصال به گوشی از طریق بلوتوث اتفاق می‌افتد.

دسته آخر هم که هندزفری‌های کاملا بی‌سیم یا TWS هستند طراحی بسیار کوچکی دارند و همراه با یک کیس شارژ به بازار عرضه می‌شوند. این هندزفری‌ها نه تنها با بلوتوث به گوشی متصل می‌شوند بلکه ارتباط بین دو گوش نیز از طریق بلوتوث است و دیگر خبری از هیچ سیمی نیست و دو بادز کوچک درون گوش قرار می‌گیرند. این دسته آخر در حال حاضر محبوب‌ترین هستند و تمرکز اصلی شرکت‌های مختلف نیز به روی این مدل‌ها است. هندزفری‌ها نیز از میکروفون برخوردار هستند و شما می‌توانید با آن‌ها مکالمه داشته باشید.

مزیت اصلی هندزفری به نسبت هدفون و هدست به وزن بسیار کمتر، ابعاد بسیار کوچک‌تر و امکان جابجایی ساده‌تر برمی‌گیردد. این محصولات اصلا دست و پا گیر نیستند و در هر موقعیت و شرایطی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. نقطه ضعف این مدل‌ها فراگیر نبود صدای دریافتی به دلیل وارد شدن مستقیم صدا به گوش است. یعنی صدای هدفون‌ها قطعا کیفیت، بیس و فراگیری بهتری به نسبت هندزفری دارد.

تفاوت هدفون هدست و هندزفری

همانطور که گفته شد فرق هدفون و هدست در پشتیبانی هدست از میکروفون فیزیکی است که همین مورد باعث می‌شود کیفیت مکالمه بهتری نسبت به هدفون داشته باشد. از سوی دیگر هدفون نیز کیفیت پخش صدای بهتری دارد و برای گوش کردن موسیقی و پادکست گزینه بهتری است. تفاوت عمده هدفون و هدست با هندزفری در ابعاد و نحوه قرار گیری در گوش است. هندزفری‌ها درون گوش قرار می‌گیرند و ابعاد بسیار کوچکتری دارند که از نظر حمل و نقل خیلی بهتر از سایر گزینه‌ها است.

هدست، هدفون و هندزفری کدام را بخریم؟

تفاوت هدفون هدست و هندزفری

پاسخ به این سوال مستقیما به نیاز شما بستگی دارد اکنون که با تفاوت هدست، هدفون و هندزفری آشنا شدیم باید به الویت‌ها و نیاز‌های خود نگاهی بیاندازیم. اگر اولویت اصلی شما کیفیت صدا و مسدود شدن صدای محیط است و بهترین تجربه ممکن از گوش کردن به موزیک با بیس و فراگیری عالی را می‌خواهید هدفون‌ها را انتخاب کنید. اگر استفاده شما به گونه‌ای است که کیفیت مکالمه یکی از اولویت‌ها است و می‌خواهید مثلا حین بازی کردن مکالمه داشته باشید به سراغ هدست‌ها بروید. این محصولات از نظر مکالمه بی‌نظیر هستند ولی کیفیت صدای آن‌ها مقداری ضعیف‌تر از هدفون‌ها است.

در نهایت اگر اولویت شما جابجایی و وزن کم است بدون شک باید هندزفری و به خصوص دسته‌بندی TWS را انتخاب کنید. این مدل‌ها به خصوص در نسخه‌های پرچمدار مانند گلکسی بادز 2 پرو و ایرپاد پرو نسل دوم کیفیت و عملکرد بسیار خوبی دارند و از قابلیت‌هایی مانند ANC استفاده می‌کنند.

سوالات متداول

هدفون چیست؟

هدفون یک محصول نسبتا بزرگ است و به گونه‌ای طراحی می‌شود که ایرکاپ‌های آن به روی دو گوش قرار گرفته و بخش اصلی آن به روی سر قرار بگیرد. شما می‌توانید اندازه هدفون را تنظیم کنید تا به بهترین شکل به روی گوش قرار بگیرد. هدفون‌ها به دو صورت سیمی و بی‌سیم به دستگاه‌های دیگر متصل می‌شوند.

هدست چیست؟

هدست در واقع نوعی هدفون است با این تفاوت که از میکروفون فیزیکی پشتیبانی می‌کند و یک ارتباط دو طرفه با کیفیت را رقم می‌زند و شما می‌توانید با آن مکالمه داشته باشید. این میکروفون در بسیاری از مدل‌ها امکان جدا شدن دارد و به طور کلی مقابل دهان شما قرار می‌گیرد تا صدا با کیفیت بهتری منتقل شود.

هندزفری چیست؟

اگر جزو دسته افرادی هستید که زیاد از خانه خارج می‌شوید و یا مدت زمان طولانی را در طول روز قرار است به موزیک یا پادکست‌های مختلف گوش دهید هندزفری می‌تواند بهترین انتخاب پیش روی شما باشد. هندزفری‌ها (هدفون داخل گوشی earphone) سری‌ها بسیار کوچک‌تری به نسبت هدفون و هدست دارند و برخلاف آنها کاملا داخل گوشی قرار می‌گیرند.

تفاوت هدست، هدفون و هندزفری چیست؟

هدست همان هدفون است با پشتیبانی از میکروفون فیزیکی و قابلیت ایجاد ارتباط دو طرفه و هندزفری نیز ابعاد کوچکتری به‌نسبت هدفون و هدست دارد و به طور مستقیم داخل گوش قرار می‌گیرد.

4.8/5 - (5 امتیاز)
تیم تحریریه فونر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.