شارژر تایپ سی یا کابل تایپ Type C چیست؟

خرید شارژر تایپ سی Type-C

امروزه تلفن همراه یکی از مهم‌ترین کالاها در زندگی افراد محسوب می‌شود. از مهم‌ترین مواردی که در گوشی موبایل اهمیت دارد و بیش از همه کارایی گوشی را نشان می‌دهد، میزان باتری گوشی است. به همین علت شارژر نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت، در این بین برخی از دستگاه‌ها از شارژر تایپ سی استفاده می‌کنند.

باتری و شارژر از کالاهای بسیار مهم محسوب می‌شوند، در عین حال استفاده از یک شارژر نامناسب می‌تواند باعث شود که باتری زودتر خراب شده و مجبور به تعویض باتری شوید. در ادامه بیشتر در این مورد با شما صحبت می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

کابل تایپ سی Type C چیست؟

برای این که بتوانید شارژر تایپ سی را به خوبی درک کنید، ابتدا باید بدانید که شارژر معمولی چیست و چه کاری را انجام می‌دهد. در حقیقت مدل‌های اولیه به سیم‌های نوع A معروف بودند که صرفاً توانایی انتقال برق به باتری را داشتند. شارژرهای معمولی که در بازار مشاهده می‌شود، از این نوع هستند.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های ظاهری این مدل شارژرها می‌توان به یک طرفه بودن آن اشاره کرد. در حقیقت این نوع شارژر تنها از یک سمت قادر به شارژ کردن گوشی بود و این فرایند انتقال برق به باتری به آرامی صورت می‌پذیرفت.

کابل تایپ سی Type C چیست؟

با پیشرفت‌های جهانی و اهمیت سرعت انتقال داده و شارژ شدن سریع‌تر تلفن همراه، مبتکران در سطح جهان به این فکر افتادند که بتوانند سیم شارژی جدید کشف کنند که با استفاده از آن کارها سریع‌تر انجام شود. در سال 2014 و برای اولین بار از کابل USB، شارژر تایپ سی به وجود آمد. به این ترتیب سرعت انتقال داده افزایش چشمگیری پیدا کرد و مدت زمان کمتری را افراد برای شارژ کردن گوشی نیاز داشتند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که این شارژر در سال 2017 به تولید انبوه رسید. قبل از آن فرایند تولید به صورت آزمایشگاهی بوده است. امروزه می‌توانید از این مدل شارژرها برای انواع گوشی‌ها، تبلت‌ها و حتی کامپیوترهای شخصی بهره ببرید.

کابل شارژ سریع تایپ سی اصلی سامسونگ

از زمان پیدایش این تکنولوژی، شرکت سامسونگ تلاش کرده است تا تلفن‌های همراه خود را برای پذیرش این تکنولوژی به روز کند. از این رو خرید شارژر اصل کار دشواری شده است. در ادامه در مورد قسمت‌های مختلفی مانند ساختار اصلی این سیم، مزایا و نحوه خرید آن برای شما مطالب مفیدی را بیان کنیم.

ساختار سیم شارژر Type C

سیم شارژر تایپ سی Type C از نظر فیزیکی تغییرات جالبی را داشته است. اولین و عمده ترین تفاوت آن این است که محل اتصال آن حدود 60 درصد کوچک شده است. همچنین مانند مدل‌های معمولی نیست که نیاز باشد تا سمت درست را پیدا کنید. از هر دو طرف می‌توانید شارژ کردن را انجام دهید.

ساختار سیم شارژر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کابل شارژر تایپ سی این است که در حال جهانی شدن است. شما ممکن است که برای کالاهای دیجیتال مختلف خود به کابل‌های مختلفی نیاز داشته باشید، در حالی که سازندگان تایپ سی به دنبال آن هستند تا این کابل را به یک سیم همه کاره تبدیل کنند.

انتقال داده و شارژ

موضوع بعدی که در ساختار سیم شارژر Type C بسیار اثر گذار بوده است، موضوع انتقال دیتا یا همان اطلاعات است. اصلی‌ترین دلیل تولید شارژ تایپ سی افزایش سرعت انتقال بود. اما تا چه میزانی این سرعت افزایش پیدا می‌کند؟ در حقیقت سرعت انتقال حدود 100 وات است. به طور تخمینی چیزی حدود شش برابر از مدل‌های عادی بیشتر است. به این ترتیب زمان شارژ شدن 70 درصد کاهش پیدا می‌کند.

انتقال داده و شارژ

از نکات جذاب این سیم شارژر Type C این است که می‌توانید این مدل شارژر را به آداپتورهای فست شارژ متصل کنید. همخوانی بالایی بین این دو محصول وجود دارد و نگرانی از این بابت نخواهید داشت. همچنین نکته مهم بعدی این است که سرعت انتقال داده در این مدل حدود 4 برابر مدل‌های معمولی است.

اگر تاکنون سختی زیادی برای خالی کردن حافظه گوشی خود روی لپ تاپ داشتید، دیگر می‌توانید این مسئله را به دست فراموشی بسپارید. هرگونه انتقالی در کمترین زمان با این کابل رخ خواهد داد. فرایند Thunderbolt 3 این ویژگی را برای شما به وجود آورده است.

مزایای سیم شارژر تایپ سی Type C

خرید کابل شارژ اصلی گوشی سامسونگ باعث می‌شود تا شما از مزایای زیادی بهره مند شوید. وجود همین ویژگی‌های مثبت باعث شده که شرکت‌ها، به خصوص سامسونگ دست به تغییر بزنند و سوکت موبایل‌های خود را به این فناوری تجهیز کند. این موارد به شرح زیر خواهد بود.

مزایای سیم شارژر تایپ سی Type C

 • سرعت:

با شارژر تایپ سی سرعت انتقال داده و شارژ شدن گوشی به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است. همچنین امکان اتصال مستقیم وسایل الکترونیکی مانند تبلت و موبایل به رایانه برای انتقال اطلاعات بسیار راحت‌تر شده است.

 • دو طرفه بودن:

دیگر نیازی به چپ و راست کردن سوکت برای این که بتوانید اتصال را انجام دهید، ندارید. به این ترتیب می‌توانید از هر طرف که خواستید شارژر تایپ سی را به گوشی وصل کنید.

 • زمان:

عامل مهم بعدی کاهش اتلاف وقت است. به این ترتیب دیگر زمان اضافی را برای مسائلی مانند شارژ شدن گوشی از دست نخواهید داد. همچنین گوشی امروزه یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود که در فرایند روزمره بسیار نیاز می‌شود. از این رو میزان فعال و در دسترس بودن آن اهمیت دارد.

 • همسان سازی:

برخلاف گذشته که شارژرهای معمولی برای هر گوشی متفاوت بود، شارژر تایپ سی در همه گوشی‌ها یک پورت یکسان دارد. همچنین این کابل می‌تواند به آداپتورهای معمولی و فست شارژ متصل شود و بدون مشکل کار کند.

 • کاربرد چند جانبه:

می‌توان از این محصول به جای سیم هدفون یا حتی کابل HDMI بهره برد.

 • ابعاد:

طراحی سیم شارژر Type C به گونه ای است که در کوچک‌ترین مکان‌ها جا شده و کمترین میزان فضا را اشغال می‌کند.

 • حفاظت از باتری:

میزان عمر باتری که با این سیم شارژ می‌شود، بسیار بیشتر از مدل‌هایی است که با شارژر معمولی شارژ می‌شود. همچنین سیم شارژر نیز دوام بیشتری خواهد داشت.

خرید سیم شارژر تایپ سی

همان طور که گفتیم در بازار موارد فیک و اصل زیادی وجود دارد. از این رو باید بتوانید شارژرهای اصل و فیک را از یکدیگر تشخیص دهید. برای خریدی آسان می‌توانید به چند نکته توجه کنید.

خرید سیم شارژر تایپ سی

ظاهر

در شارژر تایپ سی قطعه ای که به گوشی متصل می‌شود، بسیار کوچک شده است. همچنین شما در هنگام شارژ از هر طرف که اقدام کنید، فرقی نخواهد داشت و گوشی شارژ می شود. از نظر ابعاد نیز این سیم نازک‌تر شده و انعطاف پذیری بالایی دارد. روکش آن خشک و سفت نیست. وزن سیم به نسبت کم بوده و طول استاندارد آن حدود 1 متر است. البته مواردی با اندازه بزرگ‌تر نیز وجود دارد.

سرعت

نکته بعدی در مورد شارژر تایپ سی این است که سرعت شارژ کردن بالا خواهد بود. حتی اگر از آداپتور معمولی استفاده می کنید، باز هم گوشی شما باید سریع‌تر شارژ ‌شود. توانایی انتقال اطلاعات بسیار بالاتر از مدل‌های دیگر است. همچنین احتمال قطع شدن در هنگام انتقال یک فایل، برابر صفر خواهد بود.

هزینه

شارژر تایپ سی نسبت به مدل‌های معمولی گران‌تر است. در صورتی که سیم تایپ سی ارزان‌تر از مدل‌های معمولی پیدا کردید، در خرید آن شک کنید. احتمال تقلبی بودن زیاد است.

بررسی قیمت و انواع مدل‌های شارژر تایپ سی

هزینه ای که شما بابت خرید شارژر تایپ سی می‌پردازید به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی این مدل شارژر از کابل‌های معمولی گران‌تر است. علت اصلی آن را می‌توان فناوری به کار رفته در آن، کیفیت لوازم استفاده شده دانست. البته برخی از افراد به سراغ موارد ارزان تایپ سی می‌روند.

بررسی قیمت و انواع مدل‌های شارژر تایپ سی

شاید کابل شارژر تایپ سی خریداری کرده باشید، اما این نکته را بدانید که این ارزان بودن بی دلیل نیست. کاهش کیفیت سیم‌های به کار رفته در آن و عدم انتقال درست برق و دیتا از مشکلات این کابل‌ها است. به مرور زمان این مدل شارژر به گوشی، تبلت و دیگر وسایل الکترونیکی شما آسیب وارد می‌کند. به این ترتیب باید هزینه بیشتری را برای رفع این مشکل بپردازید. همچنین عمر باتری تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

انواع کابل شارژر تایپ سی

درست است که شارژر تایپ سی در اکثر موارد برای تلفن‌های همراه استفاده می‌شود، اما تنها برای موبایل نیست. شما می‌توانید از این محصول برای انواع لوازم الکترونیکی دیگر نیز استفاده کنید. دسته بندی کابل شارژها عبارتند از:

 • شارژر موبایل
 • سیم شارژر تبلت
 • شارژر پاور بانک

البته چند نمونه کابل شارژر تایپ سی برای لپ تاپ‌ها نیز تولید شده است، اما همچنان در مراحل آزمایشی به سر می‌برد. همان طور که گفیتم پورت تایپ سی در تمامی موبایل‌ها یکسان است و نگرانی در مورد سیم شارژر نخواهید داشت. البته آداپتور چیزی است که باید متناسب با گوشی خریداری شود.

انواع کابل شارژر تایپ سی

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات جامعی را در مورد شارژر تایپ سی در اختیار شما بگذاریم. می‌توانید برای خرید این سیم می‌توانید از سایت فونر اقدام کنید. این سیم می‌تواند علاوه بر افزایش عمر باتری شما، در مدیریت زمان نیز به شما کمک کند. در این سایت محصولات با کیفیت را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنید.

دیگر نگران زمانی که بابت انتقال داده صرف می‌کنید، نباشید. این محصول با پشتیبانی از تکنولوژی USB 3 توانسته است که زمان انتقال اطلاعات را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

3.4/5 - (5 امتیاز)
تیم تحریریه فونر
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
 • کاربر فونر 21 خرداد 1401 / 10:07 قبل از ظهر

  من تفاوت بین اتصال USB معمولی و اتصال USB Type C رو نمیدونستم که تو این مقاله توضیح دادید. ممنونم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.